Zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT nie maleje. Niektórzy uważają, że nie warto studiować. Dużo jest opinii, że studia są stratą czasu, programowania można nauczyć się na kursach, a wiedzę (nauka rzeczy przydatnych i nie) i tak weryfikuje dopiero praca. Wszystko to może Cię zniechęcić do pójścia na studia informatyczne. Czy jednak jest to prawdą? Czy trzeba, albo raczej, czy warto ukończyć informatykę, by pracować w branży IT? Sprawdź!

Co daje nauka na kierunku Informatyka

Studiowanie informatyki może zniechęcić niektórych koniecznością nauki przedmiotów pozornie nie związanych z komputerami. Szeroki zakres wiedzy (ogólnej i specjalistycznej), który jest przekazywany studentom, będzie przez nich wykorzystywany w pracy, nawet jeśli na poziomie studiów trudno to sobie wyobrazić. Uczelnie wyższe, mając na celu zapewnienie swoim absolwentom dobry start, często nawiązują współpracę z renomowanymi firmami z branży. Umożliwia to studentom odbycie praktyk czy stażu jeszcze w trakcie nauki, a później zdobycie pierwszej pracy. Wykładowcy będący jednocześnie praktykami, mają za zadanie przekazanie uczniom nie tylko wiedzy teoretycznej, ale też służą swoim doświadczeniem i przykładami sukcesów i porażek z własnych dróg zawodowych. Pomagają też przygotować się do podjęcia pierwszej pracy. Czy to zapewni ci Kurs internetowy? Raczej nie.

Dla kogo studia z Informatyki

Jeśli interesujesz się zagadnieniami związanymi z IT, lubisz być na bieżąco z nowinkami technologicznymi, jest to twoja pasja i chcesz ją powiązać z karierą zawodową – studia na kierunku Informatyka będą właśnie dla Ciebie. Osoby mające umysł ścisły i zdolność analitycznego myślenia, a także lubiący matematykę, świetnie odnajda się w tej branży. Praca w IT jest wymagająca, trzeba stale się dokształcać i podnosić swoje kwalifikacje, by nie “zostawać w tyle”, wyróżniać się i być po prostu dobrym specjalistą. Wszystko to daje szansę na ciekawą pracę, realizację interesujących projektów i wysokie zarobki. W tej branży chyba tylko leniwe osoby mogą mieć problem z zatrudnieniem – takie, które wychodzą z założenia, że po ukończeniu studiów nie muszą już niczego się uczyć.

Praca bez studiów

Rynek pracy pełen jest także specjalistów, którzy nie posiadają wykształcenia technicznego. Nowego zawodu uczą się na kursach stacjonarnych lub internetowych. Nie musi to wcale oznaczać, że będą gorszymi pracownikami lub posiadają mniejszą wiedzę. Praca bez studiów informatycznych jako webmaster, administrator IT, tester oprogramowania czy programista jest możliwa bez studiów. Pamiętaj, że to, czy będziesz dobry w swoim fachu zależy tylko od Ciebie!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat studiów informatycznych, zajrzyj na stronę https://wsei.edu.pl/dla-studentow/informatyka-i-ekonometria/informacje-o-kierunku/