Popularna nauka ma różne definicje. Dla jednych jest to nauka dla każdego, a dla innych często uprawiana nauka – ta, która wybierana jest w wielu przypadkach. Warto rozpatrzyć każdą z tych definicji, by wybrać tę najbliższą nam.

Pierwszym kryterium, które musi być spełnione, by popularna nauka była „dla każdego” to dostępność – po prostu musi być łatwo dostępna dla wszystkich. Ponadto musi być też zrozumiała i uniwersalna. W taki sposób reklamowana była popularna nauka w metropolii Ruhry. Wykłady prowadzone są przez profesorów ze szkół wyższych i instytutów badawczych. Odbywają się one na uczelniach, w instytutach, a nawet w muzeach. Ta popularna nauka ma być dla wszystkich, więc wykłady odbywają się także z przeznaczenie dla dzieci i młodzieży. Ich zadaniem ma być rozbudzanie ciekawości i odpowiadanie na nawet najdziwniejsze pytania. Są też oczywiście serie wykładów dla dorosłych, podczas których można zdobyć doświadczenia związane z nauką. Są wykłady dla laików i dla tych bardziej zaawansowanych. Dla chętnych otwiera się także drzwi instytutów i laboratoriów, gdzie mogą oni zobaczyć w jaki sposób pracują naukowcy. W laboratoriach przeprowadza się pokazowe eksperymenty, które mają za zadanie przybliżyć niektóre zjawiska. Popularna nauka posługuje się różnymi metodami, które mają spełniać jej główne założenie – ma być dostępna i zrozumiała dla wszystkich.

Lecz, tak jak już było wspomniane, popularna nauka to też nauka często uprawiana. W jaki sposób sprawdzić która nauka jest najczęściej uprawiana? Sposobów jest wiele i każdy może dać inne efekty. Jednym z nich jest sprawdzenie które kierunki wybierane są najchętniej przez studentów na uczelniach wyższych. Listę taką otwiera budownictwo, które studiować chce około 30 tysięcy ludzi. Takie studia oferują politechniki: m.in. Politechnika Krakowska czy Białostocka. Na drugim miejscu znalazło się zarządzanie pod różnymi postaciami. Zarządzanie to popularna nauka i też bardzo szeroka – jest zarządzanie sportem, zarządzanie w kulturze, zarządzanie i marketing itp. Trzecie miejsce należy do informatyki. Nie powinno to dziwić, bowiem przyjęło się, że w naszym kraju informatycy zarabiają nieźle, a i pracy dla nich nie brakuje. Ponadto rozwój technologiczny z pewnością sprawia, że właśnie informatyka to tak popularna nauka. Poza podium znalazły się: pedagogika, prawo, ekonomia, finanse i rachunkowość, inżynieria środowiska, zarządzanie i inżynieria produkcji, mechanika i budowa maszyn, administracja, psychologia, gospodarka przestrzenna, automatyka i robotyka oraz turystyka i rekreacja.

Każdy z powyższych kierunków zasługuje na miano „popularna nauka”. Oczywiście popularne i wybierane są z różnych powodów. Jednym może być wiele stanowisk pracy, jakie oferują pracodawcy po ukończeniu danego kierunku. Innym jest pasja i zainteresowanie. Jeszcze kolejnym powodem jest chęć wzięcia udziału w rekrutacji, w której bierze udział wiele osób – może to być pewna próba sprawdzenia siebie i swoich możliwości. Motywacji jest pewnie tak dużo, jak dużo jest osób.