Nawet najlepsza strona internetowa nie będzie kompletna, jeżeli nie zostanie umieszczona na podłączonym do sieci serwerze. Najprostszym na to sposobem jest skorzystanie z odpowiedniej usługi. Pojęcie hostingu bardzo często stawiane jest na równi z serwerem, jednak występują między nimi istotne różnice.

Serwery dedykowane, a hostingi serwerów

Wykupując usługę hostingową klient zyskuje dostęp do serwera, a konkretnie zasobów serwerowni należącej do dostawcy. Użytkownik otrzymuje w ten sposób miejsce na serwerze, czyli nośnika danych w formie fizycznej jednostki komputerowej. Rodzaj wykupionej usługi zależy od indywidualnych potrzeb oraz wymogów technicznych strony internetowej, związanych na przykład z ilością miejsca potrzebnego do wykorzystania na dany serwis. Nie bez znaczenia pozostaje także technologia, w oparciu o którą zaprojektowana i wdrożona została strona internetowa. Klient może więc wybrać miejsce na serwerze współdzielonym lub przestrzeń na kilku różnych serwerach, bądź też zdecydować się na dedykowany, pojedynczy serwer do własnej dyspozycji.

Administracja serwerami

Teoretycznie każdy może we własnym zakresie kupić serwer, a następnie podłączyć go do sieci bez udziału firmy hostingowej. W praktyce jednak nie jest to takie proste, a wszystkie aspekty związane z administracją wymagają dysponowania zaawansowanymi umiejętnościami informatycznymi. Zarówno konfiguracja, jak i obsługa serwerów to zadania bardzo problematyczne nawet dla użytkowników komputerów z niemałym doświadczeniem. Kupno własnego serwera jest ponadto dość kosztownym rozwiązaniem, chociażby z uwagi na cenę samego sprzętu. Nierzadko może ona sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Podstawowa usługa hostingowa kosztuje zaledwie kilkadziesiąt złotych rocznie, więc wydatek jest nieporównywalnie niższy. Na rynku dostępne są także darmowe usługi. Bezpłatny hosting zazwyczaj nie pozwala jednak na zbudowanie perspektywicznej oraz wysokojakościowej witryny. Wynika to chociażby z obecności natrętnych reklam limitów transferu. Płatny hosting oferuje większe możliwości rozwoju strony, a także daje gwarancję jej bezawaryjnego oraz bezpiecznego działania.

Usługi dodatkowe

Zaletą wykupienia hostingu jest również możliwość otrzymania pakietu usług dodatkowych. Gwarantują one zarówno wysoki poziom bezpieczeństwa oraz dostęp do wielu nowych funkcjonalności, jak i zapewniają lepsze działanie serwisu przechowywanego na opłacanym serwerze. Zazwyczaj firma hostingowa oferuje w pakiecie możliwość wykupienia domeny, a także dedykowaną usługę pocztową i ochronę antywirusową. Klienci mogą liczyć na zabezpieczenie również przed innymi zagrożeniami. Regularnie tworzone są zapasowe kopie bezpieczeństwa danych, a użytkownik zyskuje pełne wsparcie techniczne. Dobry zewnętrzny hosting zapewnia bezproblemowe działanie serwisu w każdej sytuacji. Dotyczy to zarówno dużych sklepów internetowych, jak i niewielkich blogów tematycznych. W przypadku jakiejkolwiek awarii, dane przywracane są szybko i w całości.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Hostinghouse.pl.