Jak zostać naukowcem? Wbrew pozorom, to wcale nie naiwne pytanie. Nie jest też proste udzielenie na nie odpowiedzi. Może ono mieć przecież dalszą część: jak zostać naukowcem w informatyce? Jak zostać naukowcem w naukach humanistycznych? Jak można zostać naukowcem w astronomii? Pytań jest tyle, ile ludzi i tyle, ile ich marzeń zawodowych.
Naukowca musi przede wszystkim pasjonować nauka. Musi lubić proces dowodzenia, badania naukowe, żmudną pracę i być odporny na chwile zwątpienia. Jak zostać naukowcem w naukach ścisłych? I czy warto? Nauki ścisłe poszerzają horyzonty oraz pomagają zrozumieć mechanizmy rządzące otaczającym nas światem. Co więcej, naukowiec nie pozostaje bez wpływu na świat, a nawet może go zmieniać! To naukowcy mogą wynaleźć przełomowe lekarstwo na raka, doprowadzić do przeszczepu skóry czy nerki albo posłać nowoczesne rakiety w kosmos.
Zamiast pytać siebie i innych jak zostać naukowcem, należy po prostu poczynić odpowiednie ku temu kroki. Po pierwsze, należy zapytać samego siebie, a może i innych „czy ja się do tego nadaję?”. Jeżeli jesteś ciekawy świata, to masz już pierwszą, najważniejszą cechę naukowca. Następnie należy pogłębiać swoją wiedzę nie tylko w jednej, konkretnej dziedzinie, ale i też tę ogólną. W tym celu przyszli naukowcy rozpoczynają studia na uczelniach wyższych. Można tez uczestniczyć w kursach i obozach naukowych specjalnie do tej roli przygotowujących. Swoją wiedzę należy ciągle rozwijać, gdyż nauka się nie kończy, a wiedza powinna być na bieżąco aktualizowana. Można wybrać kursy nie tylko w Polsce, ale i poza granicami naszego kraju.
Jak zostać naukowcem? Pytają często o to osoby, który może niekoniecznie chcą zostać naukowcami, ale po prostu interesują ich zarobki naukowców i wydaje im się, że są one bardzo wysokie. Niestety nierzadko jest wręcz przeciwnie i młodzi naukowcy zarabiają bardzo mało. W ich pracę inwestuje polskie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, bo tylko ciągłe kształcenie się może dać szansę na wysokie zarobki w przyszłości.
Doktoranci, którzy w Polsce jest około 30 tysięcy, w małej liczbie zostają później szanowanymi, dobrze zarabiającymi naukowcami. Dostają stypendia, dofinasowania, ale to wciąż za mało. Dlatego wielu młodych ludzi nie wytrzymuje tego i rezygnuje z kariery naukowca. Problemem jest też to, że niektórzy przyszli naukowcy przede wszystkim chcą zająć się nauką praktyczną, a tymczasem wiele uczelni kładzie nacisk przede wszystkim na teorię.
Według wielu naukowców, którzy pytani są o to jak stali się naukowcami, z tym się po prostu trzeba urodzić, jest to zaprogramowane genetycznie. Dziecko ciekawe świata, a być może przyszły naukowiec, może jednak zmienić swoje nastawienie pod wpływem… systemu edukacji, który według niektórych ma studzić zapał i ciągle bić po łapach za dotykanie spraw nieznanych i za próbę ich poznania.
Jak zostać naukowcem? Cóż, dalej ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Jednak zanim zapytamy „jak”, może lepiej zapytać „czy warto?”. Na tym skupić się powinien każdy młody człowiek, który chce naukowcem zostać.