Dolegliwości ze strony układu trawiennego to jedne z częstszych problemów pojawiających się u małych dzieci. Ból brzucha, kolka czy biegunka są stresujące dla rodziców i bardzo uciążliwe dla malców. Jak sobie z nimi radzić, by szybko przywrócić dziecku komfort i dobre samopoczucie? Podpowiadamy.

Biegunka u dziecka. Jak ją rozpoznać?

Biegunka u dziecka to jedna z tych przypadłości, które znają chyba wszyscy rodzice maluchów. Jak ją rozpoznać?

  • Dziecko wypróżnia się znacznie częściej niż zwykle – pojawia się nawet dwu-, trzykrotnie więcej stolców niż na co dzień
  • Zmienia się konsystencja stolca – staje się on rzadszy, wodnisty lub półpłynny
  • W stolcu pojawia się śluz, ropa lub krew.

Większość przypadków dziecięcej biegunki jest wywołana przez infekcje wirusowe. W przewodzie pokarmowym najczęściej pojawiają się rotawirusy i adenowirusy. Biegunka bywa też efektem zakażenia bakteryjnego – tu najczęściej winne są Salmonella lub Shigella.

Oczywiście nie każda biegunka jest groźna i nie każdą należy natychmiast konsultować z lekarzem. Pamiętajmy jednak, że jeśli objawy nie mijają lub z dnia na dzień są coraz silniejsze, najlepiej niezwłocznie zgłosić się do specjalisty.

Pierwsza pomoc w biegunce

Na co dzień możemy działać domowymi, sprawdzonymi metodami. Po pierwsze – nie możemy dopuścić do odwodnienia organizmu. W trakcie biegunki warto podawać dziecku elektrolity, dzięki którym uzupełnimy poziom niezbędnych minerałów.

Lekarze nie zalecają zmiany diety w czasie biegunki. Dziecko powinno jeść to, co jada na co dzień – oczywiście o ile ma apetyt. Najważniejsze jest jednak nawadnianie – maluch powinien codziennie wypijać odpowiednią ilość płynów.

Bywa, że biegunka jest mylona przez rodziców z zaparciem. W przypadku tej drugiej dolegliwości charakterystyczne jest brudzenie bielizny. Przy zaparciu mogą się pojawić bóle brzucha. Problem ten jest najczęściej wynikiem nieprawidłowej diety. Pokarmy ubogie w błonnik i wypijanie zbyt małej ilości płynów mogą się skończyć problemami z wypróżnianiem.

Na bolący brzuch u dziecka pomóc mogą naturalne napary ziołowe. Świetnie sprawdzi się tradycyjny już koper włoski, który doskonale łagodzi wzdęcia, zapobiegając bolesnym kolkom u maluszków. Napar z mięty zadziała rozkurczowo, a herbatka imbirowa zapobiegnie gromadzeniu się gazów w jelitach.

Jeśli jednak objawy biegunki, ból brzucha czy wzdęcie nie mijają, a dziecko czuje się tylko gorzej, zgłośmy się do lekarza. Ten po odpowiednich badaniach przepisze stosowne leki. A nasza pociecha szybko poczuje się lepiej!