Krwawienie z nosa stanowi niepokojący symptom i jest dolegliwością, która przydarza się niemal każdemu. Nie powinna wzbudzać lęku, jeśli nie powtarza się regularnie i nie stwarza trudności w opanowaniu. Częste krwawienie z nosa przyczyny może mieć rozmaite, dlatego warto poznać najczęstsze z nich i spróbować – o ile to możliwe – zniwelować nawracające krwotoki. Co zatem może wywoływać krwawienie z nosa?

Przyczyny krwawienia z nosa najczęstsze powody

Wśród przyczyn uogólnionych, czyli tych, które wynikają z funkcjonowania całego organizmu, wymienić można (1,2):

  • schorzenia układu krążenia, w tym nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, niewydolność krążenia,
  • skazy krwotoczne, czyli hemofilię lub małopłytkowość,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • choroby zakaźne,
  • kruchość naczyń,
  • niewydolność wątroby.

We wspomnianych przypadkach krwawienie z nosa może stanowić symptom poważniejszych dolegliwości – w związku z tym konieczne jest przeprowadzenie wnikliwego procesu diagnostycznego pod okiem specjalisty. Jednak przed zgłoszeniem się do lekarza, warto wyeliminować inne przyczyny krwawienia z nosa.

Niepokojąca może okazać się ta dolegliwość, występująca u kobiet spodziewających się dziecka. Krwawienie z nosa w ciąży może mieć przyczyny w zaburzeniach ciśnienia, w osłabieniu organizmu oraz w zmianach, zachodzących w kobiecym ciele – przekrwienie naczyń krwionośnych i zwiększenie wrażliwości śluzówki nosa może objawiać się właśnie nawracającymi krwotokami, które jednak nie stanowią zagrożenia dla zdrowia kobiety ani płodu. Jeśli jednak krwawienia są uciążliwe i trudne do zatamowania – warto skonsultować się z lekarzem.

Miejscowe przyczyny krwawienia z nosa – temu można zapobiec!

Poza wymienionymi powyżej ogólnymi czynnikami etiologicznymi, wyszczególnić można także miejscowe przyczyny krwawienia z nosa z jednej dziurki lub z obu nozdrzy. Są to (1):

  • infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych,
  • nieżyt nosa o podłożu alergicznym,
  • przewlekłe zapalenie nosa lub zatok,
  • podrażnienia śluzówki,
  • urazy mechaniczne – w tym spotykane najczęściej wśród dzieci dłubanie w nosie.

Miejscowym przyczynom krwawienia z nosa w większości przypadków można zapobiec – warto zatem zweryfikować ich potencjalny wpływ i podjąć próbę wyeliminowania. Wyleczenie przewlekłych schorzeń górnych dróg oddechowych, dbałość o wrażliwą śluzówkę nosa oraz przyjmowanie leków antyalergicznych powinno zlikwidować wspomniane dolegliwości, będące prawdopodobnymi powodami nawracającego krwawienia z nosa. Jeśli podjęte środki zawiodą, należy skonsultować się ze specjalistą.

Źródła:

  1. Kwast P, Zawadzka-Głos L. Krwawienia z nosa u dzieci – przyczyny i postępowanie. N Ped 2015;19(3):83-86.
  2. Zagor M. Krwawienie z nosa. https://otolaryngologia.mp.pl/objawy/105641,krwawienie-znosa Dostęp: 15.03.2018.