Który rodzic nie chciałby, aby jego pociecha odkrywała świat ucząc się, a zarazem świetnie się bawiąc? Jak więc zaszczepić w dziecku pasję do badania otoczenia poprzez urozmaiconą naukę, która oparta jest zarówno o wiedzę teoretyczną, jak i wykorzystanie poznanych umiejętności w praktyce? Wreszcie, jak dbać o malucha, w jaki sposób układać jego jadłospis i codzienne aktywności, aby czuł się na siłach do wykonywania zadań małego naukowca? Postaramy się pomóc i udzielić odpowiedzi na powyższe pytania.
Przede wszystkim – prawidłowo odżywiaj. Zbilansowana dieta, w której nie brakuje żadnego składnika pokarmowego i żaden nie występuje w nadmiarze, to klucz do wystarczającej ilości energii każdego dnia, a ta jest niezbędna małemu, rozbrykanemu odkrywcy. Pamiętaj więc o zasadzie pięciu posiłków dziennie. Najważniejszym z nich jest śniadanie – to absolutna podstawa, bez śniadania nie wypuszczaj pociechy z domu. Istnieje bardzo wiele pomysłów na pierwszy posiłek dnia. Na uwagę zasługuje bogata w aminokwasy, błonnik, witaminy i minerały owsianka, którą możesz przygotować z mlekiem lub na wodzie – jeśli Twoje dziecko nie może spożywać mleka i jego przetworów. Świetnymi dodatkami do owsianki są miód i owoce – osłodzą i nadadzą charakteru oraz smakowitego wyglądu potrawie, a maluch, który lubi grymasić, chętnie się na nią skusi. Wspaniałym śniadaniowym pomysłem są również jajka – sadzone lub pod postacią jajecznicy z cebulką, szynką i pomidorem. Również kanapki spodobają się pociechom. Przygotowane z dużą ilością warzyw i minkami z ketchupu zadowolą niejednego niejadka. Na obiad i kolację nie podawaj dziecku fast food’ów – są niezdrowe i tuczące. Najlepiej sprawdzą się dania domowe oparte o warzywa, węglowodany takie jak ryż czy kasze oraz mięso – najlepiej gotowane lub duszone, a rzadziej smażone. Przekąski? Ograniczaj słodycze – możesz wyznaczyć jeden dzień w tygodniu, w którym pozwalacie sobie na batoniki lub cukierki. Postaw raczej na owoce, z których możesz przygotować smakowite sałatki, desery jogurtowe lub galaretki. Dostarczą one maluchom witamin, minerałów i dobrej zabawy.
Zadbaj, aby pociecha spędzała czas na powietrzu. Wybierzcie się na spacer, na plac zabaw czy wycieczkę za miasto. Spróbuj znaleźć w Internecie muzea i inne ciekawe ośrodki, które przeznaczone są dla dzieci. To nie tylko sposób na rekreację, ale także naukę – a o to przecież Ci chodzi. Postaraj się przekazać maluchowi, że zdobywanie wiedzy i poznawanie świata to nie tylko siedzenie z nosem w książkach, ale także dotykanie dorobku cywilizacji i doświadczanie go całym sobą.
Kontroluj sposób, w jaki Twój maluch korzysta z komputera. Oczywiście, dziecko ma prawo do gier komputerowych, kreskówek i innych niewymagających form spędzania czasu – nie ograniczaj ich nadmiernie. Pamiętaj jednak, że Sieć oferuje całą masę skierowanych do najmłodszych programów i portali, na których mogą oni łączyć przyjemne z pożytecznym – jednocześnie uczą się i bawią.
Wreszcie – sam bądź przykładem. Jeśli Ciebie cechuje chęć odkrywania świata, Twoje dziecko nauczy się tego obserwując Twoją codzienność.