Każdy z nas pragnie cieszyć się doskonałym zdrowiem. W tym celu uprawiamy sport, spożywamy posiłki przygotowane z produktów wysokiej jakości oraz dbamy o to, by dostarczać organizmowi wszystkich cennych witamin i substancji odżywczych.

Pomocne okazują się suplementy oraz leki, które wzmacniają i ułatwiają pozbywanie się schorzeń czy przykrych dolegliwości. Inwestowanie w nie jest rozsądne jednak trzeba mieć na uwadze to, że aby móc zaobserwować pozytywne efekty takich kuracji musimy mieć pewność co do tego, że przyjmujemy środki pochodzące z zaufanych źródeł, które rzeczywiście są tym, co obiecuje producent. Jak weryfikować przedsiębiorstwa odpowiedzialne za wytwarzanie tego rodzaju specyfików? Oto kilka sprawdzonych rad i przydatnych wskazówek!

Poszerzać swoją wiedzę i szukać informacji w wielu źródłach

Jeśli chodzi o leki najrozsądniej będzie skonsultować ich wybór ze specjalistą – medykiem, a gdy nie mamy do niego dostępu, z farmaceutą. Nie zaszkodzi również wpisać nazwę producenta w wyszukiwarkę internetową i zaczerpnąć nieco więcej informacji na jego temat. W sieci znajdziemy niemalże wszystko, istotne jest jednak aby pamiętać o tym, żeby bazować głównie na stronach publikujących dane poparte rezultatami prac naukowych i wypowiedziami ekspertów. Z reguły nie powinniśmy mieć większych powodów do obaw, gdyż każdy lek, który został dopuszczony do obrotu musiał zostać dokładnie sprawdzony i pozytywnie przejść całą procedurę weryfikacji ściśle związaną ze skutecznością i bezpieczeństwem stosowania. Bez trudu będziemy więc mogli zapoznać się z wynikami przeprowadzonych badań. Aby przekonać się o autentyczności konkretnego produktu i odróżnić lek od suplementu diety wystarczy odnaleźć umieszczony na jego opakowaniu numer pozwolenia. Można również sięgnąć do ogólnodostępnego rejestru leków dopuszczonych do obrotu w Polsce i sprawdzić, czy środek posiada certyfikat CPP – dokument o międzynarodowym charakterze, który stanowi dowód na to, że producent uzyskał zezwolenie na wytwarzanie produktu, który znajdzie się na rynku w wielu krajach. Z łatwością można więc zauważyć, że potwierdzenie autentyczności wyrobów medycznych nie powinno przysporzyć większych problemów. Niestety, jeśli chodzi o suplementy, sprawy nieco się komplikują.

Odróżnić produkt wysokiej klasy od tego, który nie jest wiele wart

Tutaj kluczowe jest uważne zapoznanie się ze składem. Jeżeli producent nie podaje go na opakowaniu, lub robi to w sposób, który dla konsumenta nie jest jasny, stanowi to wyraźny sygnał ostrzegawczy. Z reguły oznacza to, że firma ma coś do ukrycia. Wzorowy opis to ten, który nie tylko zawiera wszystkie substancje i związki na bazie których powstał produkt ale także ich stężenia. Warto podkreślić, że szczególnie dużą wagę trzeba przyłożyć do renomy producenta. Ci darzeni zaufaniem w branży, prężnie się rozwijający i dbający o swój wizerunek nie pozwolą sobie na sprzedaż asortymentu, któremu wiele można zarzucić. Doskonałym tego przykładem jest hempmont.pl – dostawca starannie wyselekcjonowanych produktów z konopi, które posiadają szereg atestów i certyfikatów. Lepiej nie ryzykować i nie sięgać po suplementy sprzedawane przez przedsiębiorstwa o których niewiele wiadomo, gdyż tutaj zachodzi ryzyko tego, że nawet jeśli opublikują one skład swojego specyfiku, to niekoniecznie będzie on odpowiadał prawdzie. Wszystko z uwagi na to, że wprowadzenie suplementu na rynek wymaga jedynie zawiadomienia o takim zamiarze Głównego Inspektora Sanitarnego. Nie jest wymagane przeprowadzenie szeregu badań, co pozostawia spore pole do nadużyć.