Programy naukowe cieszą się popularnością nie tylko w środowisku naukowców i badaczy. W zasadzie są one docelowo kierowane do zwykłych ludzi, którzy nie są specjalistami, ale interesują się naukowymi zagadnieniami. Gdy przeglądniemy ramówki różnych stacji telewizyjnych bądź ich wersji internetowych, znajdziemy tam różne programy naukowe.
„Jak to działa?” to program, który emitowany jest przez Telewizję Publiczną w każdą sobotę. Jego prowadzącym jest Radosław Brzózka – dziennikarz, reporter i prezenter. Z TVP związany jest on od 2005 roku. Program obecny jest na antenie od 2011 roku. Brzózka wyjaśnia w programie działanie różnych i zjawisk, np. żarówki, lodówki, samolotu, akumulatorów, Internetu, energii, wody, bakterii czy nowych technologii telewizyjnych. Są też programy poświęcone naukowcom, np. Isaacowi Newtonowi. Do tej pory wyemitowano niecałe sto odcinków tego programu. Jest też element, który cechuje programy naukowe. Otóż, w każdym odcinku prowadzący pokazuje eksperyment, który każdy z nas może wykonać samodzielne w domu oraz prezentuje zagadkę dla widzów.
Na kategorię „programy naukowe” składa się także program telewizyjny pt. „Galileo”. Nadawany jest on już od 2007 roku, a obejrzeć go możemy na antenie kanału TV4. Cały format opiera się na niemieckim odpowiedniku, który stworzony został na potrzeby stacji ProSieben w 1998 roku. Program „Galileo” ma dużą oglądalność i jest jednym z czołowych programów kanału TV4. Całość prowadzona jest przez Pawła Orleańskiego – aktora, modela i prezentera telewizyjnego. W programie Orleański odsłania kulisy produkcji różnych przedmiotów, wyjaśnia zjawiska, prezentuje wynalazki i pokazuje różne ciekawostki. Program trwa tyle, co w większości inne programy naukowe, czyli 45 minut i emitowany jest w sobotnie oraz niedzielne wieczory.
Programy naukowe to oczywiście nie tylko produkcje polskie. Jednym z takich programów jest „Walka o przetrwanie”. Na antenie pojawił się w 2005 roku na kanale stacji Animal Planet. W założeniu pokazywał świat i polowania drapieżników Przy tym podawano różne cechy drapieżników, np. długość, wagę czy szybkość. W polskiej wersji językowej lektorką programu była Justyna Gardzińska.
Programy naukowe to także program „Eureka”. Nie mogło go zabraknąć w tym zestawieniu, gdyż jest to jeden z najstarszych polskich programów edukacyjnych. Pierwszy odcinek wyemitowany został w… 1957 roku! Formuła wymyślona została przez Marię Korotyńską i Ignacego Waniewicza. Przy programie funkcjonował zespół dziennikarzy złożony z takich osób jak: Andrzej Mosz, Zbigniew Zdanowicz, Rafał Skibiński, Teodor Zubowicz, Andrzej Kurek i Marek Siudym. Każdy z dziennikarzy opracowywał jeden lub dwa tematy i przedstawiał je w studiu. Oczywiście taka prezentacja była wzbogacona przez wykresy, filmy, plansze, zdjęcia, eksponaty itp. „Eureka” była tak popularna, że swój początek z niej wzięły inne programy naukowe, a wśród nich m.in. „Sonda”, „Człowiek, Ziemia, Kosmos” czy „Przyjemne z pożytecznym”. Dwa ostatnie prowadzone były przez dziennikarzy związanych z „Eureką”.