zmioananaCzy kiedykolwiek pomyślałeś o tym, aby zostać lekarzem? Przez Twoją głowę przeszła myśl, że mógłbyś pomagać ludziom z problemami zdrowotnymi, diagnozując poszczególne schorzenia, dobierając farmakoterapię lub przeprowadzając zabiegi chirurgiczne? Jeśli tak – zapoznaj się z naszym tekstem. Postaramy się pomóc i przedstawić Ci całą drogę, którą należy przebyć, aby marzenie wcielić w rzeczywistość.

Najlepiej, jeśli przygotowania rozpoczniesz już od wyboru odpowiedniego liceum, choć bywa to trudne – bowiem rzadko młodzież gimnazjalna potrafi pewnie i precyzyjnie określić swoją zawodową karierę. Jeśli jednak masz już plany na przyszłość i wiesz, że zmierzasz w stronę profesji medyka, zdecyduj się na szkołę średnią, o której wiesz, że wielu jej absolwentom udaje się dostać na wymarzoną uczelnię i uzyskać tytuł studenta kierunku lekarskiego.

Ważny jest także odpowiedni profil klasy, który określa, jakich przedmiotów będziesz się uczyć w zakresie rozszerzonym. Profil klasy wybierz w nawiązaniu do przedmiotów, które planujesz zdawać na egzaminie maturalnym. Jeśli chodzi o kierunek lekarski – wysoko punktowane są oczywiście biologia oraz chemia (z pewnością przydadzą się też na studiach), ale także fizyka czy matematyka. Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje, odwiedź strony internetowe konkretnych uczelni. Proponowane profile klas to zatem klasy biologiczno-chemiczne oraz matematyczno-fizyczne, chemiczno-fizyczne lub biologiczno-fizyczne.

Pamiętaj, aby nie odkładać nauki na później. Postaraj się nabywać informacje na bieżąco. Nie sugeruj się faktem, że to dopiero pierwsza klasa liceum, a na egzamin maturalny przychodzi czas w klasie trzeciej. Kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny to bowiem jedne z najbardziej obleganych kierunków w Polsce, na które zawsze znajdą się chętni – dodatkowo w nadmiarze. Aby dostać się na studia i spełnić swoje marzenia, Twój maturalny wynik musi być na naprawdę wysokim poziomie, a drogę do satysfakcji gwarantuje systematyczna, rzetelna praca.

Nie bój się korzystać z korepetycji. To nieprawda, że popularne korki to zajęcia tylko dla osób, które wiedzę przyswajają bardzo opornie. Korepetycje często stanowią bowiem klucz do dobrego opanowania materiału. Nierzadko pewnie masz wrażenie, że Twoja klasa jest zbyt liczna, a poszczególne osoby prezentują zróżnicowany poziom posiadanej wiedzy. W tej sytuacji nauczyciel zwykle dostosowuje tempo nauczania do najmniej zaawansowanego ucznia. Jeśli natomiast potrzebujesz bardziej indywidualnego podejścia – pracy sam na sam z korepetytorem, dostosowanej do Twojego poziomu i szybkości przyswajania nowych informacji – prywatne zajęcia pozalekcyjne okażą się świetnym wyborem.

Nauka nauką – trzeba także wcielić wiedzę w praktykę. Sięgaj więc po zadania maturalne i całe arkusze matur z poprzednich lat. Pomogą Ci one poznać schemat egzaminu i przyzwyczaić się do poleceń układanych przez specjalistów. Rozwiązywanie matur to ogromnie ważny element przygotowywania do egzaminu.

Pamiętaj – nie wątp w siebie i bądź dobrej myśli. Powodzenia!