Pojawiają się niespodziewanie. Szpecą skórę i mogą być nawet bolesne. Kurzajki, bo o nich mowa to nierzadko efekt wizyty na basenie. Dlaczego dochodzi do takich zmian na skórze? Czy konieczna jest wizyta u dermatologa, a może wystarczyć jedynie skorzystać z preparatów dostępnych w aptekach?
Dlaczego brodawki wyrastają po wizycie na basenie?
Tak naprawdę kurzajką można zarazić się wszędzie. Nie tylko na wspomnianym basenie. Wirus HPV znajduje się ponadto też na elementach armatury w łazience, na ręczniku, na klamkach, a nawet na klapkach, które przymierzamy w sklepie. Łatwo przedostaje się do skóry zwłaszcza wtedy, kiedy jest ona uszkodzona.
Dlatego tak ważna jest profilaktyka, szczególnie w miejscach, w których narażeni jesteśmy na takie ryzyko. Priorytetowo uważać powinny na to osoby z obniżoną odpornością. A także te, które mają rany na skórze, np. pęknięcia lub zadrapania. To one narażone są na zakażenie jeszcze bardziej.
Jak uniknąć brodawek? Co sprzyja przeniesieniu się choroby?
Takim wirusem można zarazić się prawie wszędzie. Rozprzestrzenienie się choroby ułatwia uszkodzenie naskórka. To tą drogą wirus HPV może dostać się do naszego organizmu. Dlatego warto zadbać wyleczenie wszystkich mniejszych i większych ran.
Podobnie jest z zadbaniem o stan paznokci. Niewskazane jest ich obgryzanie. To także sprzyja przedostaniu się wirusów. Poza tym nie zaleca się korzystania z rzeczy innych osób. Chodzi tu o ręczniki, czy przybory higieniczne. Wykluczone jest nawet chwilowe pożyczanie butów, czy klapek kąpielowych. Musisz wiedzieć, że skorzystanie z prysznica bez obuwia może spowodować zakażenie. Dodatkowo pojawia się tu ryzyko przeniesienia grzybicy. Pamiętaj o tym zwłaszcza wtedy, kiedy jesteś na basenie. Kluczowa jest tu ponadto higiena. Po wizycie w takim miejscu zalecane jest dokładne umycie rąk i nóg dobrym kosmetykiem.
Czego nie robić, kiedy masz kurzajki?
Kiedy pojawi się taki problem, należy zadbać o to, aby wirus nie rozprzestrzeniał się po całym ciele. A także, aby zminimalizowane zostało ryzyko zarażenia innych osób. Bardzo ważne jest, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie miejsca, gdzie znajduje się brodawka. Zakazane jest jej rozdrapywanie, szczotkowanie, czy obcinanie. Do higieny należy używać natomiast oddzielnych nożyczek i pilniczków. A po dotknięciu brodawki konieczne jest dokładne umycie rąk wodą i mydłem.
Czy można zarazić się ponownie?
Nawet po usunięciu kurzajki można się nią zarazić ponownie. Bardzo często dochodzi do następnego zarażenia. Wpływa na to mnogość odmian wirusa HPV. Nowe kurzajki mogą być efektem działania niewyleczonych ognisk w partiach skóry. Jeżeli pozostał tam aktywny wirus, istnieje duża szansa, że da o sobie znać po pewnym czasie.
Jak poradzić sobie z problemem? Preparat na kurzajki i inne metody
Można to zrobić, stosując preparat na kurzajki. Wiele produktów, kupisz po prostu w najbliższej aptece. Ich działanie przypomina niekiedy metody stosowane przez lekarzy, np. krioterapię. Kiedy jednak takie domowe metody zawiodą, a problem powraca, wówczas konieczna może być wizyta u dermatologa. Specjalista taki zastosuje wówczas krioterapię, czyli wymrażanie brodawek lub usuwanie laserowe.