Dla wielu nieświadomych ludzi ciągłe doniesienia o miliardowych wydatkach na nowe programy astronomiczne i badanie przestrzeni kosmicznej, głównym zarzutem wobec takich nakładów finansowych, jest brak zastosowania odkryć dla przeciętnego człowieka. Wydaje się, że dane zbierane za pomocą teleskopów, sond kosmicznych, stacji orbitalnych czy misji kosmicznych – nie mają wielkiego wpływu na życie przeciętnego konsumenta na planecie. W rzeczywistości jednak praktycznie każdy przełom, jaki najpierw nastąpić musiał, by w ogóle możliwe było wyniesienie takiego sprzętu na orbitę czy wysłanie człowieka na Księżyc, w niedalekiej przyszłości trafiają na sklepowe półki i znajdują swoje komercyjne zastosowanie. Głównym przykładem tego, jak zmienia się rzeczywistość za sprawą naukowych przełomów w zakresie kosmonautyki i astronomii, są pojawiające się wciąż nowatorskie rozwiązania materiałowe i technologiczne. Komunikacja satelitarna i radiowa, produkcja nowych materiałów odpornych na promieniowanie czy wytwarzanie się wielkich temperatur, pozwoliły na zbudowanie takich urządzeń jak nawigator GPS czy kombinezon odporny na promieniowanie.
NASA musiała także wiele lat, wspólnie z wojskiem, poświęcić na badania nad najlepszym możliwym sposobem dostarczania i zabezpieczania żywności dla żołnierzy lub kosmonautów na długich, wieloletnich misjach. Proces liofilizacji, a więc wysuszania produktów żywnościowych, okazał się kluczem do wielkiego naukowego, ale też przemysłowego i komercyjnego przełomu. Żywność pozbawiania wody nie traci wielu walorów odżywczych, a dodatkowo po ponownym dodaniu do takiego proszku odpowiedniej ilości gorącej lub zimnej wody, prezentuje także większość swoich walorów smakowych i aromatycznych. Nie dziwi więc, że takie racje żywnościowe początkowo przygotowywane z myślą o najtrudniejszych warunkach i przetrwaniu człowieka w środowisku bez pożywienia, szybko znalazły swoją drogę do sklepowych półek. Dzisiaj taką liofilizowaną żywnością z powodzeniem żywią się nie tylko ludzie bardzo zapracowani, ale także ci, którzy cenią sobie przede wszystkim wygodę i szybko przyrządzanego jedzenia.
Kosmonautyka czy mechatronika tworzy jednak także inne naukowe przełomy, o których przeciętny człowiek faktycznie nie dowiaduje się z mediów czy portali społecznościowych. Osiągane w laboratoriach wyniki specjalistycznych badań nad najmniejszymi atomami czy wręcz kwarkami i ich zachowaniem w różnych warunkach. O tym, jak skuteczne, drogie i ciężkie są aktualnie stosowane osłony termiczne w pojazdach kosmicznych, decyduje przede wszystkim zastosowany materiał budulcowy.
Jeśli dany pierwiastek czy związek chemiczny ulega rozpadowi w znacznie wyższych temperaturach lub jest zdecydowanie łatwiejszy w produkcji od dotychczasowo wykorzystywanych materiałów – cały segment gospodarki i biznesu związany z przemysłem lotniczym i kosmicznym może wejść na nowy poziom. Chętnych do prac nad takimi przełomowymi materiałami lub metodami produkcji na skalę przemysłową, nie brakuje – podobnie jak kapitału do finansowania tych kosztownych badań.