Macierze dyskowe dozwalaną zwiększyć bezpieczeństwo danych przechowywanych na serwerze, przyspieszają prędkość odczytu oraz zmaksymalizować parametry pracy na danych. Czy warto inwestować w tę technologię? Przeczytaj i sprawdź.

Macierze – funkcje 

Macierze umożliwiają połączenie kilku dysków i tym samym zwiększyć wydajność serwera. Dodatkowo macierze dyskowe umożliwiają posiadanie dodatkowych funkcji i oprogramowania, a mianowicie:

  • Wykorzystanie dysków SSD, jako pamięci Cache, co zdecydowanie zwiększa prędkość pracy na danych na serwerze.
  • Deduplikacja – funkcja ta umożliwia usuwanie lub kompresowanie zduplikowanych plików, co daje dodatkową przestrzeń na dyskach serwera. 
  • Snapshoty, czyli kopie migawkowe, umożliwiają szybko wykonać kopię zapasową danych z serwera. Dodatkowo można zaprogramować tę funkcję tak, aby codziennie na przykład o godzinie 22:00 wykonywała się automatyczna kopia danych. 
  • Replikacja – ta funkcja łączy dwa urządzenia i umożliwia współdzielenie przez nie danych. Jeśli jedno z nich ulegnie awarii, dane będą bezpieczne na drugim urządzeniu. 
  • Redundacja – duplikowanie komponentów, macierz posiada niektóre komponenty w wersji podwójnej (ścieżki, porty, kontrolery czy zasilacze).

Gdzie najczęściej stosowane są macierze dyskowe?

Jeżeli w firmie jest baza danych lub monitoring CCTV (tzw. przemysłowy) macierze dyskowe okażą się przydatnym rozszerzeniem pracy tradycyjnych serwerów. Również w przypadku wirtualizacji macierze okażą się doskonałym rozwiązaniem dla firmy. Reasumując: jeśli w firmie istnieje ciągła potrzeba dostępu do danych 24h/7, jeśli potrzeba wysoce skalowalnego i bezpiecznego systemu danych, dodatkowo często wykonuje się backupy lub łączy się kilka komputerów, aby tworzyły sieć. W takich przypadkach macierze dyskowe okażą się konieczne. 

Jakie macierze dyskowe polecamy?

W przypadku producentów macierzy, należy sprawdzić, czy firma od które kupiliśmy serwery posiada w swojej ofercie również macierze dyskowe. Najlepiej oceniane wśród klientów w Polsce są serwery Dell więc polecać będziemy macierze dyskowe Dell. Firma Dell znana jest z wysokiej jakości wykonania oraz minimalnej awaryjności serwerów. Dlatego warto skusić się na jeden z modeli dostępnych w ofercie tego producenta. Szczególnie polecamy waszej uwadze poniższe modele:

  • Macierze SCv (Storage SCv3000)
  • Macierze ME4 (PowerVault ME4012)
  • Macierze MD (PowerVault MD3820f)

Jednak dobór macierzy powinien być stricte związany z modelami serwerów, jakie posiadamy w firmie.