Nie ma takiej osoby, która nie chciałaby nauczyć się języka obcego lub innej dziedziny nauki w sposób szybki i prawie bez wysiłku. Nauczenie się trudnego zagadnienia należą jednak do bohaterów filmów. Istnieją jednak zasady dzięki którym to właśnie Ty będziesz mógł się skutecznie uczyć.

Musisz, powinieneś…

Zamierzasz się uczyć? Uświadom to sobie, że musisz usiąść najedzony. Nie możesz być przejedzony ponieważ to nie będzie korzystnie wpływać na naukę. Zdecyduj się na to, że koło Ciebie będzie stało coś do picia. W trakcie sesji, uczenia się musisz uzupełnić swoje płyny. Na pewno nie zrobisz sobie niespodziewanej przerwy o wyjdziesz na kolokwialną ,,pięciominutową herbatę” i wrócisz co najmniej za godzinę.

Musisz ustalić swoje miejsce nauki. W tym celu zdecyduj się na to, że postawisz na miejsce w którym nic nie będzie Cię rozpraszało. Nie decyduj się na to, że zaczniesz się uczyć w tym pokoju gdzie obecnie znajduję się telewizor i konsola. Najważniejsze jest to abyś postawił na miejsce w którym jest cicho. Jeśli nie ma takiej potrzeby to na czas nauki zrezygnuj z korzystania z Internetu. Musisz odłączyć się od sieci ponieważ dzięki temu twoja nauka może wkroczyć na zdecydowanie wyższy poziom.

Nie możesz tracić czasu na powtórki materiału, który już świetnie opanowałeś i znasz go kolokwialnie jak ,,tabliczkę mnożenia”. Warto zdecydować się na utrwalanie materiału ale jedynie tego, który nie został przez Ciebie do końca zrozumiany lub zamierzasz go przećwiczyć.

Jaki system nauki jest lepszy – 15minut dziennie czy raz w tygodniu po 2 godziny? Oczywiście, że ten pierwszy. Na pewno mniejsze ilość materiału będzie dla Ciebie łatwiejsza do opanowania aniżeli stos rzeczy, które tak właściwie musisz opanować w ramach jednej sesji. Kiedy nabierzesz wprawy zwiększ swój czas – ucz się dłużej i postaw np. na 20 minut a nawet 30.

Podejmij właściwe decyzje

O sukcesie zdecydują zapewne podjęte przez ciebie decyzje, dlatego:

  • Zdecyduj się na, że zaczniesz się nagradzać za każdy twój sukces. Jeśli przykładowo w danym dniu udało Ci się czytać przez pół godziny to możesz pod koniec dnia obejrzeć jakiś serial lub film. Na pewno nikogo tak nie cieszy jak odebrana nagroda za dobry uczynek. Postaw na wyobraźnię np. ze swojej skarbonki wybieraj każdego dnia jedną złotówkę. Po jednym miesiącu będziesz w posiadaniu 30zł a za nie będziesz mógł kupić dla siebie jakąś większą nagrodę. Zdecyduj się na to i z pewnością twoja motywacja utrzyma się na bardzo wysokim poziomie.
  • Ile razy zdarzyło Ci się stracić czasu dojeżdżając do pracy, szkoły lub spacerując? Wykorzystaj go w sposób efektywny. Pomyśl o tym aby przede wszystkim np. czas w kroku przeznaczyć na słuchanie jakiegoś audiobooka. W zależności na jaki się zdecydujesz słuchaj go uważnie. Podróż pociągiem nie będzie dla Ciebie nudna.
  • Jeśli uczysz się nowego języka obcego to postaraj się zmienić całe swoje otoczenie. To właśnie z tego powodu pomyśl o tym aby przede wszystkim ustawić w swoim telefonie, laptopie lub innym urządzeniu menu w obcym języku. To właśnie przez to możesz szybciej opanować zasady jak dotąd nieznanego Ci języka.
  • Nauka powinna się opierać na przerwach. Jeśli twoja sesja trwa jedną godzinę to pomyśl o tym aby po 60minutach zdecydować się na 5minutową przerwę. W tym czasie odśwież swój umysł, zobacz co się dzieję za oknem. Nie staraj się uczyć do oporu bez żadnych ,,przystanków” w nauce to niestety nie będzie skuteczną metodą do opanowania materiału.
  • W jaki sposób opanować szybciej materiał? Zdecyduj się na to, że będziesz korzystać z zakreślaczy. Kup w tym celu kilka kolorów dzięki którym będziesz mógł podkreślić najbardziej przydatne dla Ciebie informację.
  • Powtarzaj to czego się nauczyłeś. Taka powtórka materiału powinna się odbywać co drugi dzień. To właśnie przez ten sposób możesz liczyć na to, że twoja wiedza będzie na bieżąco bez zbędnych przerw.
  • Czy ktoś powiedział, że czytanie na głos w procesie uczenia się jest złe? Oczywiście, że NIE! Zdecyduj się na to, że będziesz czytał tekst, który jest dla Ciebie najtrudniejszy do opanowania lub bardzo ważny. To właśnie przez to możesz zaangażować swój mózg.