Historia ludzkości to historia odkryć, poezji, rozwoju wielkich ośrodków miejskich, ale również historia wojen, niestety. Broń ewoluowała na przestrzeni dziejów. Od kijów i dzid, przez miecze, łuki, kusze, tarcze, muszkiety aż po współczesną broń. Ale pewien rodzaj broni zasługuje na szczególną uwagę – mowa tutaj o broni atomowej.

Rok 1938 był bardzo ważnym rokiem. To właśnie wtedy dwaj niemieccy naukowcy Fritz Strassmann oraz Otto Hahn rozszczepili atom. Jednak to jeszcze nie od tego momentu rozpoczęła się produkcja broni atomowej. W latach 1942-43 w Stanach Zjednoczonych w ośrodku Los Alamos prowadzono prace nad skonstruowaniem bomby atomowej. I tak aż do sierpnia 1945 roku kiedy to po raz pierwszy użyto tej strasznej broni. Japonia była poligonem doświadczalnym, pierwszym krajem, na który zrzucono tę bombę. Wpierw szóstego sierpnia zrzucono ją na Hiroszimę, a potem dziewiątego na Nagasaki. W rezultacie zniszczono miasta, Japonia skapitulowała drugiego września 1945 roku, a skutki promieniowania odczuwalna są po dziś dzień. W roku 1949 do klubu mocarstw atomowych dołączył Związek Radziecki. Z czasem dołączały również inne państwa.

Pamiętne zdarzenie w historii rozwoju bomby atomowej miało miejsce 30 października 1961 roku. Tego dna zdetonowano Car Bombę – najpotężniejszą broń, jaką w ogóle zbudowano. Bomba to została wykonana na polecenie Nikity Chruszczowa. Miała ona na celu zademonstrowanie siły. I jak na ironie dokonano tego. Potężna bomba o mocy 58 megaton została zdetonowana na archipelagu Nowa Ziemia. Zrzucono ją z potężnego bombowca Tupolew Tu-95W. Bomba eksplodowała na wysokości 4 km. Tyle samo wynosił promień kuli ognistej. Siła eksplozji była oszałamiająca. Część wysepek na archipelagu zniknęła, eksplozja wywołała falę sejsmiczną, która trzykrotnie obiegła kulę ziemską, charakterystyczny grzyb atomowy miał wysokość 60 km. Skutki odczuwalne były nawet na Alasce. Należy wspomnieć o tym, że pierwotnie bomba ta miała mieć moc 100 megaton, ale z tego pomysłu zrezygnowano. Obawiano się takiej mocy, istnieje pogląd, że taka eksplozja spowodowałaby przesunięcie się osi ziemskiej.

Car Bomba to najpotężniejsza bomba stworzona w dziejach ludzkości. Skutki użycia takiej broni na większą skalę mogłyby być bardzo niebezpieczne dla całej planety. Promieniowanie radioaktywne, które powstałoby po takich eksplozjach to jedno, natomiast skutki na samej powierzchni naszej planety mogłyby być straszne. Nie wiadomo jakie procesy sejsmiczne, a w rezultacie inne mogłyby zostać uruchomione.

W filmie ”Golden eye” zaprezentowano jeszcze jedną możliwość użycia broni atomowej – zdetonowanie jej w kosmosie. Eksplozja taka miałaby wywoływać impuls elektromagnetyczny niszczący elektronikę. Takie coś to nie science-fiction, to jest realne. W roku 1963 podpisano układ o zakazie prób broni jądrowej w atmosferze, przestrzeni kosmicznej i pod wodą. Próby w kosmosie były, a ich skutki są groźne.

Bomba atomowa to jak do tej pory najstraszliwsza broń znana ludzkości, przetestowana tylko raz – w Japonii. Na szczęście. Ale i tak jest jej za dużo.