Dziś niemal każdy z nas ma go w domu. Komputer – zdumiewające urządzenie, które wyrosło z zaawansowanej maszyny liczącej. Dziś służy nam do pisania tekstów, programów, tworzenia i edycji grafiki, gier, komunikacji ze światem zewnętrznym i nie tylko. Komputery są wykorzystywane w medycynie, siłach zbrojnych, statkach kosmicznych itp. Dziś są one wszechobecne. Czy to dobrze?

Internet to generalnie błogosławieństwo. Dzięki niemu możemy się komunikować z całym światem i nie chodzi tutaj tylko o relacje towarzyskie. Dzięki internetowi możemy uczestniczyć w zdalnych konferencjach, oglądać operację medyczną, filmy lub nawet fragment innego zakątka naszej planety. Nie wspominając o oglądaniu innych planet.

Komputery służą również do przeprowadzania symulacji pogodowych, jak również wielu innych. Dzięki nim możliwe jest wykonanie prognozy pogody. Jest to zaawansowane zajęcie dla superkomputerów, domowe niekoniecznie muszą sobie dawać z tym radę. Choć one rozwinęły się w sposób zdumiewający. Od ośmiobitowych komputerów mających po kilkanaście kilobajtów pamięci aż po współczesne gigabajtowe kombajny. Zdolne wyświetlać zaawansowaną grafikę w trzydziestu dwóch bitach na piksel. A to pozwala na obróbkę zdjęć realnych krajobrazów. Możemy też tworzyć wirtualne. A możemy je również mieszać.

Internet ma również ciemną stronę. Często słyszymy o wirusach komputerowych oraz włamaniach na konta. No właśnie – zdolni cyberprzestępcy mogą wykradać nawet tajemnice państwowe, takie przypadki już były. Słynny WikiLeaks to tylko jeden z przykładów, najgłośniejszy. Pytanie – czy możliwe będzie zdalne sterowanie np. dronami? Dron to popularna ostatnio jednostka bojowa. Jest ona bezzałogowe – sterowana zdalnie z ziemi. Kolejny przykład zastosowania komputerów, zdalnego łącza i zrealizowanie czegoś do czego dążono od wieków. W tym momencie człowiek nie jest zagrożony – w walce w sposób bezpośredni uczestniczy tylko maszyna. A czy możliwy jest scenariusz znany z wielu filmów, kiedy to maszyna buntuje się człowiekowi? Na chwilę obecną nie.

Prace nad sztuczną inteligencją trwają, ale jest to właśnie sztuczny wytwór, coś co udaje inteligencję. Komputer to narzędzie, które choć wiele potrafi, działa tylko w oparciu o parametry techniczne i algorytmy. I choć potrafi bardzo dużo, choć jest nieodłącznym elementem współczesnego świata, dopóki nie nauczy się samodzielnie badać rzeczywistości nie stanie się dla nas zagrożeniem.