Rwący ból, problemy z oddawaniem moczu, krwiomocz – powinna Ci się zapalić lampka ostrzegawcza, bo może to oznaczać problemy z nerkami. Uspokajamy – nie oznacza to od razu, że są to kamienie nerkowe. Ból może być powodowany także przez przemieszczający się piasek w nerkach. Czy to minie? Przyjrzyjmy się kilku faktom i popularnym mitom na ten temat.

MIT: Piwo wspomaga walkę z problemami nerek

To chyba najpopularniejszy mit powtarzany przez miłośników złotego trunku. Prawda jest taka, że faktycznie piwo działa moczopędnie, co może prowadzić do błędnego przekonania o jego oczyszczającym działaniu dla nerek. Niestety, nie ma żadnych właściwości, które mogłyby wpłynąć na rozpuszczanie złogów. Mało tego, dolegliwości, jakich możemy się nabawić, nadużywając tego alkoholowego napoju z pewnością znacznie przewyższą potencjalne korzyści związane z „przepłukaniem” nerek. Faktem jest, że w przypadku schorzeń tego narządu, picie dużej ilości płynów będzie pomocne – warto jednak postawić na czystą wodę!

MIT: Kamienie nerkowe usuwamy tylko operacyjnie

Współcześnie, medycyna jest już na tyle rozwinięta, że pozwala na wiele mało inwazyjnych metod usuwania kamieni z organizmu. Jedno, czego możemy być pewni to fakt, że problem sam się nie rozwiążę i w przypadku pojawienia się pierwszych dolegliwości związanych z nerkami, należy koniecznie udać się do lekarza! W trakcie badań oceni on, jakie procedury są konieczne. W przypadku piasku w nerkach możliwe jest jego samoistne usunięcie, jednak regularne kontrole u nefrologa to podstawa. Jeżeli borykamy się z większymi kamieniami, istnieje możliwość rozbicia ich na mniejsze części, dzięki czemu możliwe będzie ich wydalenie naturalną drogą.

MIT: Dieta jest bez znaczenia

Jest dokładnie odwrotnie. To właśnie z pożywienia, dostarczanego organizmowi wytrącają się związki chemiczne, które potem odkładają się, tworząc złogi lub piasek w nerkachJeżeli jesteśmy w trakcie leczenia najpopularniejszego rodzaju kamicy wapniowo – szczawianowej, powinniśmy unikać potraw zawierających takie składniki jak: szpinak, botwina, czekolada, mocna herbata i kawa, konserwy rybne, kiszonki, a nawet zupy i sosy w proszku. O przyczynach i zaleceniach dietetycznych z pewnością poinformuje Cię lekarz, do którego udasz się po poradę.

MIT: Kamienie nie będą nawracały

To też niestety nie jest prawdą i w pewien sposób łączy się z poprzednim podpunktem. To schorzenie ma tendencje do nawracania dlatego, aby uchronić się przed tym, należy przestrzegać diety i pić duże ilości wody. Zachowując zdrową, zgodną z zaleceniami lekarza dietę, możemy znacznie zwiększyć swoją szansę na prawidłowe funkcjonowanie naszych nerek!