Prawidłowy rozwój dziecka jest bardzo ważny dla każdego rodzica. Można wpływać na niego już bardzo wcześnie, ponieważ za punkt zero przyjmuje się poczęcie dziecka. Wszystkie metody zostaną opisane poniżej.

Jak wpływać na rozwój dziecka?

1. Odżywianie

Już w łonie matki warto zainteresować się tematem rozwoju swojego dziecka. Można na niego wpływać poprzez prawidłowe odżywianie ze strony matki. Badania pokazują, że dobrze odżywione dziecko potrafi wytworzyć 250 tysięcy komórek mózgowych w minutę. Jest to bardzo ogromna liczba, więc naprawdę warto dbać o dobre jedzenie. Nieprawidłowa dieta i palenie papierosów mogą wpływać negatywnie na rozwój dziecka, a co za tym idzie będzie ono mogło mieć problemy w przyszłości z pamięcią i nauką.

2. Emocje, podczas ciąży

Dziecko, które znajduje się w łonie matki, jest z nią bardzo mocno zżyte, a co za tym idzie wszystkie negatywne emocje są przez dziecko przechwytywane. Matka dziecka powinna cały czas zachowywać pogodę ducha, a także pozytywne nastawienie. Pozytywne emocje będą dobrze wpływały na rozwój dziecka.

3. Odgłosy zewnątrz

Dziecko można stymulować różnymi odgłosami. Brzuch nie jest barierą, przez którą nie mogą przejść żadne odgłosy. Z tego względu do dziecka dochodzą odgłosy samochodów, które jadą ulicą, głos matki i ojca, a także piosenki, które lecą w radiu. Rozmowy z matkami pokazały, że dziecko uspokaja się przy piosenkach, które leciały, gdy było ono w brzuszku. Warto, więc puszczać piosenki, które dziecko będzie słuchało po narodzinach, może to pomóc w prawidłowym rozwoju dziecka.

4. Zmysły dziecka po narodzinach

Trzeba cały stymulować zmysły swojej pociechy. Po narodzinach należy głaskać, a także pieścić je, ponieważ będzie to pobudzało bardzo dużo zmysłów, które finalnie dadzą dobry efekt w postaci prawidłowego rozwoju. Warto stosować masaże np. nóżek, które będą miały za zadanie wzmocnić mięśnie i uodpornić dziecko na choroby. Badania pokazują, że kołysanie dziecka ma bardzo dobry wpływ na rozwój jego mózgu, warto więc zainteresować się tym tematem i starać się wdrażać go w życie dziecka.

5. Stymulacja grami i książkami

Czytanie dziecku książek jest bardzo ważne, ponieważ początkowo będzie ono osłuchiwało się z językiem i zacznie szybciej rozumieć co się do niego mówi. Następnie, kiedy pojedyncze słowa będzie wyłapywało zacznie uruchamiać się wyobraźnia, która bardzo mocno i dobrze wpływa na prawidłowy rozwój dziecka. Książki, które można wykorzystać do stymulacji rozwoju dziecka jest bardzo dużo, można je znaleźć w internecie np. https://ksiegarnia-edukacyjna.pl/pol_m_Przedszkole_Szesciolatki_Olek-i-Ada_Pakiet-9736.html. Strona ta posiada książki na każdy wiek, więc mogą z nich skorzystać wszystkie dzieci. Jeśli rodzice nie są w stanie oszacować, na jaki poziomie rozwoju ich dziecko powinno być, zawsze można zapytać specjalistów lub zasugerować się tym, co piszą na stronie z książkami. Przy danym zbiorze zawsze jest podany zakres wieku dzieci, które mogą z pewnością korzystać z tych książek, co dobrze wpłynie na ich rozwój.