Nauka języka angielskiego jest ważna – wszak trudno we współczesnym świecie wyobrazić sobie, że można nie znać choć podstaw tego języka. Aktualnie coraz więcej rodziców stawia na dwujęzyczność bądź wprowadza naukę bardzo wcześnie. Ale są i tacy, których dzieci zaczynają uczyć się języka angielskiego dopiero w szkole. Zatem bardzo ważne jest nauczanie. A więc tutaj pojawia się pytanie jak uczyć, żeby nauczyć? Jeżeli jesteście ciekawi, to koniecznie przeczytajcie nasze rady. Ten poradnik dedykujemy filologom angielskim, ale także rodzicom, którzy chcą uczyć swoje dzieci.

Coś znaczącego, a jednak o tym się zapomina

Nauczanie dzieci nie jest łatwe, wszak będąc w pierwszej klasie dopiero przyzwyczajają się one do chodzenia do szkoły i aklimatyzują. Tak naprawdę część z nich jeszcze nie umie pisać, ale już się uczy języka angielskiego. Oczywiście nic w tym złego, bo naukę tego języka należy rozpocząć jak najwcześniej. Ale trzeba też pamiętać, że choć mózgi dzieci są chłonne niczym gąbka, to jednak i to wbrew pozorom nauka może nie przychodzić im łatwo. Dlatego tak ważna jest cierpliwość, której wielu osobom brakuje. Każdy nauczyciel, ale i rodzic, który uczy swoje dziecko musi być maksymalnie cierpliwy i jeszcze bardziej spokojny. Trzeba zdawać sobie też sprawę, że dzieciakom trzeba tłumaczyć często najbardziej kuriozalne rzeczy, które dla nas wydają się czymś oczywistym. Nie można też ich oceniać bądź co gorsza krytykować komentując ich błędy. Dziecko w klasie musi czuć się bezpiecznie, bo tylko w takiej atmosferze jest w stanie dobrze chłonąć wiedzę.

Wybór odpowiednich książek, ale i zestawów ćwiczeniowych

Ucząc języka angielskiego w klasie 1 w szkole podstawowej trzeba pamiętać, że bardzo duże znaczenie ma także wybór odpowiednich podręczników, z których dzieciaki będą korzystały. Nie można te zapominać o zestawach ćwiczeń. Jednocześnie Wam, jako nauczycielom przydadzą się różne książki z pomocami dydaktycznymi, gdzie znajdziecie ciekawe inspiracje, jak możecie poprowadzić lekcje, by były one ciekawsze dla dzieci.

Błędy, których należy unikać

Teraz wspomnimy też o błędach, które popełniają nauczyciele. Przede wszystkim jednym z największych jest pośpiech. Trzeba go unikać, oczywiście harmonogram jest napięty, ale jeżeli w klasie są dzieci, które do tej pory nie uczyły się języka angielskiego, to trzeba pamiętać, że muszą się przystosować i osłuchać z tym językiem. Zresztą lekcje powinny rozpoczynać się od osłuchania się. Bardzo ważnym etapem jest też nauka poprzez zabawę, czyli organizowanie zabaw, dzięki którym dzieciaki szybciej będą zapamiętywać słówka. Niestety wiele osób uważa, że dzieci muszą uczyć się języka tak jak innych przedmiotów, ale sposób nauczania tego przedmiotu w pierwszej klasie znacząco się różni. Zdecydowanie lepiej postawić na naukę z zabawą w tle, ale także wykorzystywać różne pomoce naukowe, choćby w postaci obrazków czy plansz. Żadnego etapu nauki nie można przyspieszać, gdyż dzieciom nie wychodzi to na dobre. Dodatkowo jeżeli w klasie są uczniowie, którzy są dwujęzyczni to warto, aby siedzieli ono w ławce z dzieciakami, które gorzej sobie radzą.

Nie zapisuj jak się czyta!

Choć wydaje się to oczywiste, to nadal wielu nauczycieli pozwala dzieciom zapisywać wymowę poszczególnych słówek, co rzeczywiście jest błędem. Tym bardziej, że źle zapisana fonetyka może przynieść sporo problemów, bo zwyczajnie będzie utrwalać u dzieci błędną wymowę, a ponadto spowoduje także błędy w słowie pisanym. Dlatego też jeżeli zauważycie, że uczniowie zapisują to jak się czyta słówka, to warto przerwać ten proces. Warto wiedzieć, że nauczenie się zasad wymowy nie jest dla dzieci łatwe, tym bardziej, że są w pierwszej klasie i większość z nich nie pojęło jeszcze alfabetu. Stąd wprowadzając słowa pisane musicie na bieżąco monitorować na jakim etapie w nauce języka polskiego są uczniowie.

Nauka dzieci w klasie pierwszej nie jest łatwa, a nauka dzieci języka angielskiego w klasie pierwszej jest bardzo trudna. Jednak należy zakasać rękawy i pamiętać, że rozpoczynając naukę w wieku 7 lat mogą naprawdę bardzo dobrze nauczyć się języka angielskiego, ale trzeba im w tym pomóc.