Entuzjastów gór w naszym kraju nie brakuje. Co więcej, z roku na rok ich liczba rośnie. Gdy tylko zaczyna być ładna pogoda, na szlakach pojawiają się turyści. Miłość do wspinaczki przeważnie również rodzi się z miłości do pieszych wędrówek. Gdy ktoś obejdzie już wszystkie możliwe szlaki, każde góry wzdłuż i w szerz, zaczyna szukać kolejnych możliwości. Wspinaczka daje możliwość dostania się w miejsca niedostępne dla typowych turystów. Sklepy także oferują coraz większy asortyment wszystkich rodzajów sprzętu niezbędnego podczas górskich wypraw.

Zapierające dech hobby

Od tego zazwyczaj się zaczyna. Najpierw kilka godzin w górach, później przeradza się w kilka dni, a nawet kilka tygodni. Niezależnie od miejsca, w które się wybieramy, należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, który sprawi, że będziemy bezpieczni i jednocześnie będzie nam wygodnie. Dla jednodniowych turystów najbardziej przydatny będzie na pewno wygodny plecak, który mimo swoich małych rozmiarów pomieści spory ekwipunek. Kolejną przydatną rzeczą może być bidon lub sakwa na wodę, które można używać przez długi czas. Decydując się na takie rozwiązanie nie tylko oszczędzamy miejsce, ale i dbamy o środowisko naturalne. W zimniejsze dni przyda się termos, który utrzyma przenoszone płyny w odpowiedniej temperaturze przez kilka godzin. Latem mogą przydać się okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem. Turyści wybierający się na dłuższe wycieczki na swojej liście koniecznych zakupów mają namiot wykonany z dobrej jakości materiału, który nie przemaka, śpiwór, zestaw naczyń i sztućców przenośnych czy zestaw naprawczy do namiotu, ponieważ trzeba przygotować się na każdą ewentualność Należy również pamiętać o zabraniu ze sobą odpowiedniej ilości prowiantu, a przede wszystkim wody pitnej.

Ekstremalna pasja

Wspinaczka to wspaniała zabawa dla wszystkich miłośników mocnych wrażeń. Przygoda z nią najczęściej zaczyna się od wędrówek, a gdy kończą się możliwości, zaczynamy się wspinać. Przygodę z tym sportem najlepiej zacząć z instruktorem, który opowie i pokaże wszystko, co trzeba wiedzieć. Gdy mamy znajomych, którzy również interesują się wspinaczką, również mogą przekazać nam niezbędne informacje, jednak trzeba być pewnym ich kompetencji. Swoje pierwsze kroki można skierować na ścianę wspinaczkową, a gdy nam się spodoba, trzeba zrobić odpowiednie zakupy. Potrzebna będzie odpowiednia, najlepiej wodoodporna odzież, w której nie zaskoczy nas żadna pogoda i wygodne buty, który poprawią nasz poziom bezpieczeństwa. W swoim ekwipunku będziemy potrzebowali również różnego rodzaju pętle, uprzęże, pasy, karabinki i liny. Żeby móc je ze sobą nosić, warto zainwestować w odpowiedni plecak, który nam to ułatwi. Dla swojego własnego bezpieczeństwa zakup kasku i rękawic będzie dobrym posunięciem.

Niezależnie od tego, za co kochamy góry, najważniejsze jest bezpieczeństwo. Dlatego też trzeba się dobrze przygotować za każdym razem, gdy udajemy się w Beskidy, Bieszczady, Tatry czy gdzieś dalej – poza granicami naszego kraju.

Dziękujemy portalowi elcap.pl za współpracę merytoryczną.