Oświetlenie LED opiera się na wykorzystaniu specjalnych diod elektroluminescencyjnych. Po umieszczeniu w odpowiedniej obudowie, można zastosować je w niemal dowolnej oprawie oświetleniowej.
Produkcja oświetlenia LED
Dioda LED składa się zazwyczaj z dwóch podstawowych elementów, czyli luminoforu oraz elektroluminescencyjnej diody emitującej światło niebieskie o pożądanej długości fali. Pobudza ono do świecenia umieszczony w obudowie luminofor, który emituje światło żółtozielone. Po zmieszaniu otrzymywane jest światło białe, które w zależności od typu luminoforu może posiadać różną temperaturę barwną.
Lampy LED wykorzystywane do produkcji oświetlenia, zazwyczaj dysponują cokołami pozwalającymi na umieszczanie ich w oprawach dla żarówek, a także przyłączami igiełkowymi oraz bagnetowymi. Do wytwarzania niezbędnego do zasilania niskiego napięcia, producent oświetlenia wykorzystuje przetwornicę impulsową. Obecnie produkowane lampy LED zazwyczaj posiadają diody montowane powierzchniowo, które są bardziej nowoczesne, posiadają większą trwałość oraz mają szerszy kąt świecenia od klasycznych diod okrągłych.
Zalety oświetlenia LED
W porównaniu z technologią żarową, podstawową zaletą oświetlenia LED jest znacznie większa trwałość. Najlepsze lampy elektroluminescencyjne mogą działać nawet przez 50 tysięcy godzin, co zapewnia około 30 lat użytkowania przy ok. 5 godzinach aktywności dziennie. Lampy LED mają również szeroki zakres napięć roboczych i wolniej się nagrzewają, a napięcie zasilające nie ma wpływu na temperaturę barwową światła. Możliwe jest również uzyskanie wybranego koloru świecenia bez korzystania z filtrów dodatkowych.
Zaletami technologii LED są ponadto niskie koszty eksploatacyjne oraz brak szkodliwego wpływu na ludzkie zdrowie. Dobry producent oświetlenia tego typu może również zagwarantować odpowiednio wysoki wskaźnik oddania barw otoczenia, zwłaszcza w przypadku najdroższych modeli lamp. Oprócz tego wyróżnić można brak wrażliwości na częste cykle uruchamiania i wyłączania lampy LED. Oświetlenie tego typu stanowi dzięki temu doskonałe rozwiązanie w miejscach, gdzie światło zapalane jest na krótko, ale stosunkowo często.
Zastosowanie oświetlenia LED
W zależności od rodzaju, lampa LED może emitować skupioną lub rozproszoną wiązkę światła. Zazwyczaj producent oświetlenia tego typu zamieszcza na opakowaniu informację o kącie rozsyłania 60, 30 lub 15 stopni. Lampy LED najlepiej nadaję się do oświetlania stołów, blatów kuchennych, toalet oraz różnego rodzaju ekspozycji, na przykład dzieł sztuki lub dekoracji. W sklepach znaleźć można pojedyncze świetlówki, samoprzylepne listwy oraz taśmy, a także specjalne moduły, na przykład posiadające kształt reflektorów halogenowych.
Równomierne oświetlenie wymaga zazwyczaj wybrania listwy lub taśmy, ponieważ wiązka generowana przez moduły jest bardziej skupiona. Produkty samoprzylepne znajdują zastosowanie na przykład we wnętrzach garderoby, a także służą do podświetlania podłogi czy szczelin między płytkami ściennymi.
Zakupu oświetlenia LED możecie dokonać na stronie producenta LENA LIGHTING.