Hiszpański jest jednym z bardziej rozpowszechnionych języków. Obecnie posługuje się nim biegle ponad 405 milionów osób, mieszkających w 30 krajach. Ludzi, dla których jest on drugim językiem, jest oczywiście jeszcze więcej. Dzięki takiej powszechności, opanowanie hiszpańskiego daje faktycznie duże możliwości komunikacji. Poza tym dla osób mających już doświadczenie z językami z rodziny romańskich (np. włoski lub francuski) nauka hiszpańskiego będzie przebiegała bez większych problemów. Jak więc zabrać się do opanowania języka hiszpańskiego? Odpowiedź można znaleźć w niniejszym tekście.

Jak podejść do nauki języka?

Na wstępie warto mieć świadomość, że jest po prostu środkiem komunikacji międzyludzkiej. Uczymy się go więc po to, aby móc porozumiewać się z innymi ludźmi. Nie robimy tego, żeby zdawać testy lub zdobywać certyfikaty.

Kolejną ważną rzeczą jest niezrażanie się początkami. Wiadomo, bywają one ciężkie, ale przebrnięcie przez nie może zafundować dużą dawkę satysfakcji. Absolutnie nie można też oceniać swojej wartości przez pryzmat aktualnych umiejętności językowych. Skupianie się na popełnianych błędach generuje tylko niepotrzebny stres. Ich eliminacja przyjdzie z czasem sama, gdy oswoimy się już z danym językiem. W starcie pomogą oczywiście podręczniki do nauki języka hiszpańskiego.

podręcznik do nauki języka hiszpańskiego Espanol En Marcha

Proste sposoby na skuteczne przyswojenie języka hiszpańskiego

Przejdźmy jednak do sedna tego tekstu — oto 5 sprawdzonych metod na opanowanie hiszpańskiego:

1. Czytanie literatury i prasy

Dzięki temu możemy oswoić się z gramatyką i poznać zwroty. Stanowi to świetną alternatywę dla często „suchych” tekstów zawartych w podręcznikach, które często są mocno uproszczone. Nie trzeba się też od razu brać za dzieła ambitne (np. poezję) — powinniśmy zacząć od czegoś dopasowanego do aktualnego poziomu. Poza tym podczas lektury możemy wypisywać sobie nowe słówka, a w razie potrzeby wspomóc się kieszonkowym słownikiem.

2. Oglądanie filmów i seriali

Ta forma obcowania z hiszpańskim pozwala zaznajomić się z wymową i akcentami. Szczególnie tej drugiej możliwości często brakuje w materiałach dołączanych do podręczników. Większość serwisów pozwalających oglądać filmy i seriale daje możliwość włączenia napisów (zarówno w języku hiszpańskim, jak i tłumaczonych), dzięki czemu nie musimy się obawiać, że coś przegapimy. Również tutaj nie musimy od razu zaczynać ambitnie — z początku wystarczą filmiki zamieszczone w serwisie YouTube.

3. Słuchanie muzyki

Obecnie muzyki możemy słuchać właściwie wszędzie. Dzięki temu możemy w łatwy sposób osłuchać się z hiszpańskim na co dzień. Poza tym jest to mniej absorbujące od oglądania filmów, dzięki czemu może z powodzeniem stanowić tło dla np. domowych sprawunków. Osoby z zamiłowaniem do śpiewu mogą nawet sprawdzić słowa i śpiewać razem z artystami. W ten sposób jest się w stanie szybko przyswoić zawarte w tekście słówka i zwroty, które można później bez problemu sprawdzić w słowniku.

4. Rozmowy z hiszpańskojęzycznymi osobami

Coraz częściej zdarza się (szczególnie w większych miastach akademickich), że mamy wśród znajomych obcokrajowców. Daje nam to niepowtarzalną możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych w towarzyskich rozmowach bez zobowiązań. Ponadto takie osoby są cennym źródłem wyrażeń potocznych, skrótów czy powiedzonek, których często brakuje w standardowych podręcznikach. A co jeśli nie mamy takiego znajomego pod ręką? Dzięki internetowi nie jest to żaden problem. Pozwala on nam bowiem nawiązywać znajomości na całym świecie, a dzięki komunikatorom głosowym (jak np. Skype) możemy bez problemu rozmawiać bez wychodzenia z domu. To także świetna okazja do zaznajomienia się z kulturą danego kraju.

5. Wyjazdy zagraniczne

Chyba najlepszy metoda na naturalne osłuchanie się z językiem i sprawdzenie jego znajomości. Takie wojaże to też doskonałe okazje do zapoznania się z lokalnymi akcentami i poznania ciekawych zwrotów. Luźne rozmowy z autochtonami pozwalają dużo przyswoić w stosunkowo krótkim czasie. Kluczem do udanego zastosowania tej metody jest jednak niezrażanie się płynnością swoich wypowiedzi. Wbrew pozorom mieszkańcy danego kraju nie będą na to krzywo patrzeć. Wręcz przeciwnie — często cieszą się z tego, że ktoś podejmuje trud komunikowania się z nimi w ich ojczystym języku. Zawsze możesz też poratować się rozmówkami. Trzeba więc skupiać się na obcowaniu z językiem, a nie swoich ewentualnych brakach.

Zasady skutecznej nauki języka obcego

Warto jeszcze przytoczyć kilka ważnych kwestii związanych z przyswajaniem języków. Przede wszystkim podczas nauki hiszpańskiego (oraz każdego innego języka) trzeba pamiętać o trzech zasadach — systematyczności, równowagi i zróżnicowania.

nauka języka obcego

Systematyczność

Bardzo prosta, ale niezwykle ważna zasada. W prostych słowach — częstsze i regularne obcowanie z językiem pozwala łatwiej go przyswoić. Nie można jednak przesadzać z intensywnością i długością poszczególnych sesji. Pojedyncza sesja nie może być zbyt długa — lepsze efekty osiąga się przy krótkiej, ale częstej nauce języka obcego. Wynika to z tak zwanego efektu początku i końca. O co w nim chodzi? Ludzki mózg zapamiętuje więcej z początku i końca każdej sesji. Jeśli więc będziemy przeciągać naukę, lwia część materiału z jej środka nie przyswoi się zbyt dobrze.

Jak więc powinny wyglądać systematyczne sesje językowe? W praktyce dobrze sprawdzają się codzienne posiedzenia  trwające przynajmniej 20 minut. Taką krótką sesję łatwo jest wpleść w nawet bardzo zapełniony grafik, a w razie problemów można ją podzielić na dwie mniejsze. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko damy sobie możliwość obcowania z językiem każdego dnia, ale także pozwoli przyswajać nowe umiejętności bez przemęczania się.

Równowaga

Tutaj trzeba wspomnieć, że informacje językowe przyswaja się na dwa sposoby — tzw. workout, czyli świadomy i ukierunkowany wysiłek oraz rekreacja językowa.

Ten pierwszy to nic innego jak uzupełnianie słownictwa oraz analiza gramatyczna i fonetyczna. Zaliczymy tutaj więc m.in. czytanie wyjaśnień, tłumaczenie w dwie strony czy zapoznawanie się ze specjalistycznymi materiałami (np. słownictwem technicznym). Przez rekreację językową trzeba rozumieć rozwijanie swoich zainteresowań przez obcowanie z danym językiem (w tym konkretnym przypadku hiszpańskim). Do tej kategorii zaliczamy więc: oglądanie filmów w oryginale, czytanie artykułów, słuchanie muzyki, czy niezobowiązujące rozmowy z native speakerami.

Wbrew często wpajanemu w szkole przekonaniu, że nauka wymaga 100% workoutu, skuteczne przyswajanie języka wiąże się z odpowiednim zbilansowaniem obu sposobów. Warto przy tym pamiętać, że proporcje między nimi niekoniecznie muszą wynosić 50/50. Często lepsze efekty osiąga się, poświęcając więcej czasu rekreacji. Najlepiej więc przetestować to osobiście, aby ustalić odpowiadające danej osobie proporcje. Oczywiście podział ten jest czysto umowny i nie wymaga kontrolowania czasu z zegarkiem w ręku. Takie podejście wprowadza tylko niepotrzebny stres.

Zróżnicowanie

Uczenie się ciągle jedną metodą doprowadzi dość szybko do znudzenia, a w konsekwencji także często do porzucenia nauki. Nie można więc np. wciąż tylko czytać. Powinno się zamiennie stosować wszystkie cztery formy aktywności językowej, czyli słuchanie, czytanie, mówienie i pisanie.

Dwie pierwsze zalicza się do tzw. form wejścia (input), pozwalających zbudować zasoby językowe. Dwa kolejne są zaś formami wyjścia (output), umożliwiającymi stanie się aktywnym twórcą języka. Tylko korzystanie z obu grup pozwala skutecznie opanować język.

Jak to zorganizować w praktyce? Właściwie mamy tutaj dużą dowolność. Przy codziennej nauce można nawet każdy dzień poświęcić innej formie. Wszystko zależy od tego, jaki tryb będzie najwygodniejszy.

Podsumowanie

Pod względem skutecznego przyswajania, język hiszpański nie różni się zasadniczo od innych języków obcych. Stosując te same założenia, jak w przypadku np. angielskiego, możemy osiągnąć bardzo dobre rezultaty. Kluczem do sukcesu wciąż pozostaje możliwie częste obcowanie z językiem i systematyczność.