Infekcje uszu są bardzo powszechną dolegliwością. To, jak sobie z nimi radzić, jest uzależnione od umiejscowienia schorzenia oraz jego przyczyny. Infekcje mogą pojawić się także w uchu zewnętrznym, do którego zaliczamy małżowinę, zewnętrzny przewód słuchowy oraz zewnętrzną stroną błony bębenkowej.
Skąd się bierze zapalenie ucha zewnętrznego?
Zapalenie ucha zewnętrznego powodują bakterie, wirusy i grzyby. To, co zainfekowało ucho, definiuje objawy oraz sposób leczenia. Zakażenia bakteryjne charakteryzuje ból w okolicach małżowiny, a także obrzęk, ocieplenie oraz gorączka. Najczęściej występuje obustronnie. Wzmożony ból może wskazywać na zapalenie tkanki podskórnej lub zewnętrznego przewodu słuchowego.
Rodzaje zapaleń oraz leczenie
Jednym z najczęstszych zakażeń jest to wywołane przez gronkowce, konkretnie Staphylococcus aureus. W jego ciężkim przebiegu wdraża się antybiotykoterapię. Bakteryjne zapalenie mieszków włosowych w okolicy małżowiny oraz przewodu słuchowego nazywane jest czyracznością. Objawia się bólem w trakcie poruszania tą częścią ucha.
Wirusy również mogą spowodować zapalenie ucha zewnętrznego. Wśród często występujących schorzeń jest zespół Ramsaya i Hunta, zwany półpaścem usznym. Wywołuje je wirus VZV. Taką infekcję rozpoznamy po pęcherzykach w okolicy małżowiny oraz przewodu słuchowego. Zanim jednak pojawią się wykwity, chory odczuwa silny ból, który jest spowodowany zajęciem zwoju nerwu twarzowego. Nie można tego lekceważyć, ponieważ zaniechanie leczenia najpewniej spowoduje trwałe uszkodzenie nerwu. Remedium na dolegliwość są leki antywirusowe przepisane przez lekarza.
Do zapalenia ucha zewnętrznego mogą doprowadzić także grzyby. Wówczas pojawia się świąd oraz gęsty i kleisty wyciek z ucha charakteryzujący się nieprzyjemnym zapachem. Nie można tego lekceważyć, ponieważ rozdrapanie naskórka może doprowadzić do nadkażenia bakteryjnego. Infekcja bakteryjna objawia się ponadto ogólnym złym samopoczuciem, promieniującym do stawu skroniowo-żuchwowego bólem, ropnymi wyciekami oraz zaburzeniami słuchu. W tym przypadku może również wystąpić porażenie nerwu twarzowego. Do zapaleń o podłoży bakteryjnym zalicza się także tzw. ucho pływaka. Objawia się bólem oraz uczuciem przeziębienia. Infekcje bakteryjne leczy się antybiotykami.